ГОЛОВНА Про музей Музейні заходи Пензель осяйний, а з ним — різець натхненний…

Пензель осяйний, а з ним — різець натхненний…

Олександр Лукінов    У Боярському  краєзнавчому музеї відкрито Літературно-мистецький сезон 2018 року. Цього разу у світлиці БКМ розгорнулася виставка  образотворчого та різьбленого мистецтва.  Свої полотна представляв знаний  живописець Олександр Лукінов та  відомий репортер, який захоплюється  різьбярством, Радислав Кокодзей. Велелюдний захід відкрила директор музею Галина Терпіловська, а митців представив  науковий співробітник музею Максим Савицький.                                                                                                                                    

Радислав Кокодзей

     Художник Олександр Лукінов цього разу здивував своїми новими роботами. Майстер графіки, напрямків символізму та абстракціонізму  показав яскраві пейзажі та презентував свій “космічний” живопис. Наш боярський Сальвадор Далі  дав своїм пейзажам  філософське осмислення. Приміром засохлий трепетний незлетілий  листочок на зимовій гілці, нескінченність  дороги, що веде поміж дерев, яскраво-фіолетовий пейзаж  прекрасного зимового дня. Вразила наша українська  глиняна хатина, незрима пуповина кожного українця, колиска нашого народу. І ніби символічно від тієї хати іде дорога до… космічних просторів, а саме нових пейзажів Всесвіту з планетами, зірками, сонячними пульсарами загадковими метеоритами…  Яскраві фарби створюють настрій, інтригують таємничістю, надихають на мрії. Кожен бачить у цих картинах щось своє і сокровенне. Недарма людині властиво звертатися поглядом у небо… Гості та професіонали-художники відзначали  майстерність Олександра Лукінова, колористику картин та їхню експресію. Художник розповів про свою творчість, відповів на запитання глядачів. Багато з них добре знають Олександра. Народився Олександр Лукінов  у Боярці. Навчався у Боярській середній школі №1. 1996-го року закінчив Київський державний педагогічний університет. За фахом — вчитель праці та загально-технічних дисциплін. Свої творчі пошуки розпочав ще з дитинства. У студентські роки зацікавив прихильників художньої творчості зображенням нових графічних форм.   Визнання його художньої творчості відбулося у 2002 році, коли він став лауреатом Київського обласного конкурсу молодих художників “Палітра тисячоліть”.   У 2003 році здобув перемогу на конкурсі художників Києво-Святошинського району у номінації „Графіка”. Головним кредо своєї творчості Олександр Лукінов вважає власну здатність, за допомогою нових графічних форм, створювати умови для розкриття фантазії глядачів для  оновленого світосприйняття та світорозуміння. Підтримати художника прийшла його сім’я: дружина Юлія і  галасливі дітки.
     Гармонійно з яскравою палітрою фарб живописних полотен поєднався вернісаж різьбярства. Це мистецтво було представлено у роботах Радислава Кокодзея.Людина  доторкнулася до дерева набагато раніше глини. Фактура дерева завжди вабила людину з часів ще дотрипільської  культури. Вироби із закам’янілого дерева знаходимо  в розкопках, які були в ужитку пра-пра-пра…. Дерев’яним різьбленням були прикрашені трони єгипетських фараонів. На цій виставці наш незмінний і відомий репортер Радислав Кокодзей представив різьблення  предметів господарського вжитку: це дощечки, кухонне приладдя, а ще коренепластика та навіть … нунчаку — зброя східного бойового мистецтва, яка виникла із знаряддя молотьби рису. Подібна нунчаку зброя існує практично в усіх розвинених бойових мистецтвах. Спеціальний гість заходу настоятель Свято-Покровського храму у м. Боярка, митрофорний протоієрей отець Димитрій окрім благословення  початку виставки ще й провів короткий пізнавальний екскурс, який стосувався різьбярського мистецтва  України та східної культури.

Зліва направо: отець Димитрій, Олександр Лукінов, Радислав Кокодзей.
Олександр Лукінов та Радислав Кокодзей.
Ніна Знова та отець Димитрій.

    На вернісажі було представлено близько півсотні різьблених виробів з технікою геометрично різьбленого малюнка та випалення. Вражає палітра талантів Радислава Кокодзея.  Дивуєшся, коли тільки встигає Радислав  займатися улюбленим заняттям. Хоча це не єдине його хобі.. Творчий дебют Радислава Кокодзея, як пісняра-барда припадає на 1985 рік, коли в програмі ІІ фестивалю народної творчості, що проходив у м. Вишневому, прозвучали дві його пісні у авторському виконанні. Жанрова та тематична палітра надзвичайно різноманітна. Це і пісні, репортажі,  літературно-педагогічні дослідження, статті на історичну тематику, тощо. Вірші характеризуються філософським змістом. Та є серед них і природні замальовки, віршовані байки, ліричні поезії. Крім традиційних, звертається також до жанру хоку та “білого” вірша.   Статті Радислава Степановича можна бачити не тільки в “Боярці-інформ”, “Новому Дні”, але і  в багатьох українських газетах та журналах. Радислав Кокодзей  — не просто творча особистість, а людина багатогранна. Основна професія Радислава — педагог-філолог, теперішня професія журналіст-репортер, хобі — поет-бард, турист, спортсмен, фотохудожник і майстер декоративно-прикладного мистецтва, тобто різьбяр.

Радислав Кокодзей.
Сергій Саєнко.
Андрій Ткаченко.

     Знаний віртуоз з різьблення  Володимир Цепляєв схвально відгукнувся про декоративно-прикладну творчість Радислава Кокодзея, відзначивши  скрупульозність та вправність  різьбяра в деталях.
     А взагалі  роботи  вразили своєю “людяністю”, теплотою, бо їх “живина”, їх фізична і позитивна вібрація таки відчувалися. Прикрашаючи, здавалося б, земні речі, Радислав оспівав домашню, часом невдячну і “непомітну ” працю  берегині домашнього вогнища — Жінки. На дощечках, на яких зазвичай ріжуть сало, ковбасу, овочі розквітли “зубочки”  візерунків, випалених троянд, гілки каштану. Особисто мені  сподобалась двоколірна лакована  дощечка з вибитими візерунками. Сама дощечка  у вигляді…гітари, бо це так близько до творчості поета-барда…
     Отож літературно мистецький сезон  цікавих вернісажей, зустрічей та творчих вечорів  2018 року розпочато з яскравої виставки позитивних емоцій. Насамкінець заходу усі присутні фотографувалися на пам’ять з іменинниками  свята творчості, які отримали від керівництва БКМ пам’ятні сувеніри. Під акорди пісні Анатолія Матвійчука “Зніми фотограф нас…” у виконанні  художника і музиканта Володимира Вишняка завершилося мистецьке дійство відкриття виставки. А вражень ще буде надовго. Гарних, оптимістичних і незабутніх.

Володимир Цепляєв.
Володимир Вишняк.
Колективне фото.
Аліна ТРЕТЯК