ГОЛОВНА Про музей Музейні заходи Мудрець з юнацькою душею

Мудрець з юнацькою душею

Сергій Мороз

13 травня у Боярському краєзнавчому музеї відбувся «День пам’яті Друга», присвячений лікарю, поету, письменнику боярчанину Анатолію Пастернаку (1931-1999).


Архівні фотографії, відеозапис, де Анатолій Адольфович читає свої вірші, спогади рідних, друзів та знайомих – таким був цей День. А ще вірші та пісні на вірші поета у виконанні автора-виконавця, голови громадської організації «Адлібітум» Сергія Мороза. І велика таємниця любові, яка залишилась нерозгаданою та нерозказаною. Про неї розповідає вірш видатної сучасної поетеси Ліни Костенко, присвячений Анатолію Пастернаку. Саме ним починається перша і єдина прижиттєва книга поета «Земля моя белая».

Захід у музеї вийшов світлий і теплий. Присутні – друзі, знайомі, шанувальники поезії, ніби погрілися біля вогню, вдихнули терпкий аромат соснових голок, занурилися в світ прекрасних поетичних образів.

«Після закінчення Київського медичного інституту 1954 року за власним бажанням Анатолій Пастернак поїхав працювати до Північного Казахстану, саме туди, де страждав у засланні Тарас Шевченко. Там він не лише лікував, але й почав друкуватися в місцевій пресі як поет і перекладач. Згодом повернувся до Києва. І жив він, між іншим, поруч із будинком-музеєм Тараса Шевченка біля Хрещатика. Доля? Так, можливо.

Згодом переїхав до Боярки, мешканці якої його знали, поважали і любили. Майже півжиття працював на Київській станції переливання крові. Лікар «широкого профілю», Анатолій Пастернак, крім усього, був талановитим і натхненним фітотерапевтом, неповторним знавцем цілющої поезії рослин. Добре знав історію світову і, особливо, історію України. Невтомно вивчав способи народного лікування.

В останні роки життя Анатолій Пастернак працював над книгою «Козацька медицина». Є люди, душі яких виходять на пенсію значно раніше за тіло. А ось у Анатолія Пастернака – навпаки: цей далеко вже немолодий і важко хворий чоловік не лише продовжував працювати, але й мав абсолютно юнацьку душу», – так писав про поета теж нині покійний Юрій Шанін, поет, філософ, літератор.

Таким його запам’ятали рідні, друзі та колеги. Своїми спогадами поділились: поет Олександр Корж, один з четвірки «Боярських майстрів», до якої входив і Анатолій Пастернак; близький друг доньки поета Наталії Лариса Ільїна, працівник Боярського краєзнавчого музею Любов Кравченко, журналіст Аліна Третяк та інші.


Тетяна Зубкова

 

Голова ГО "Боярське мистецьке братство" Тетяна Зубкова.
Поет Віталій Приймаченко.