Графік роботи музею
щодня з 9.00 до 17.00
субота з 9.00 до 16.00

вихідні дні: неділя, понеділок

ТЕЛЕФОНИ:
(04598) 35-577
+38(096) 726-76-92
+38(063) 243-50-31

ПОШТА
boyarka-muzey@meta.ua

АДРЕСА
м.Боярка Київської обл.
вул. М.Грушевського, №49

Як до нас доїхати з Києва
ГОЛОВНА Про музей Музейні заходи ТРИЄДИННА МИСТЕЦЬКА ХАРИЗМА НОВІКОВИХ

ТРИЄДИННА МИСТЕЦЬКА ХАРИЗМА НОВІКОВИХ

Династія Новікових
23 січня 2016 року  у Боярському краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки творів Сергія, Миколи та Валентина Новікових (батько та сини відповідно). На виставці  представлені скульптурні та художні твори і діятиме вона до 26 лютого 2016 року.Запрошуємо усіх познайомитись з шедеврами геніального батька, визнаного художника у Європі, та його талановитих спадкоємців.

У Боярському краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки творів  митців Сергія, Миколи та Валентина Новікових — батька та двох синів. На виставці були представлені скульптурні та художні твори. Цей мистецький вернісаж відкрила директор музею Любов Кравченко. Вона відзначила те, що Боярська міська рада у всі часи, незважаючи на різні складні політичні і соціальні обставини, завжди підтримувала і нині підтримує музей, який згуртував навколо себе потужні творчі сили. Тому Боярку-мистецьку і її музей-подвижник знають віднині вже по всій Україні. Не дивно, що тут відбуваються презентації цікавих майстрів декоративно-прикладного мистецтва, живопису, скульптури, поезії, співу не тільки Боярки, але й столиці та інших міст України. Ми пишаємося тим, що Боярка поповнилася митцями відомої династії Новікових, які приїхали до нас з Горлівки, а нині вже проживають і працюють у гостинній Боярці. Тут у Боярці і їхня творча майстерня, так завершила свій виступ Любов Кравченко.

З біографією та творчим шляхом знаних митців ознайомила відвідувачів виставки науковий співробітник музею Мар’яна Слєпова. Свою розповідь вона розпочала із особистості знаменитого художника  глави династії  — Сергія Новікова, який пішов з життя у повному розквіті  своїх творчих сил — всього у 36 років, залишивши значну мистецьку  спадщину. Його роботи бачив Париж, відзначали великі художники і, можливо, цього майстра попереду чекало велике митецьке майбутнє. Але не судилося. Він залишив по собі двох талановитих синів, які наслідують його традиції. І сьогодні ми впевнилися у цьому.

Сергій Новиков працював в унікальній техніці, яку називають фігуративним символізмом. Сьогодні його картини зберігаються у приватних колекціях європейських колекціонерів, у музеях Франції, США, Німеччини та Швеції. Декілька робіт представлено в Донецькому та Горлівському художніх музеях. Але найбільша частина колекції належить родині Новікова. У промові згадувалося  про друга і побратима Сергія Новікова, заслуженого художника України, скульптора Петра Антипа, друга сім’ї і творчого наставника синів  Сергія Новікова.

“Сергій — унікальний художник, і його техніка унікальна. В нього не було спеціальної освіти, але був свій особливий зір, своє бачення. Його надихав  “Кобзар“ Тараса Шевченка. Він завжди писав і завжди читав Шевченка. Сергій Новіков та Петро Антип у Горлівці першими повісили український прапор, у 1988-1989-му самі роздавали листівки, а потім незалежність зустріли в іншій країні. Так згадує про художника в газеті “ День“ журналістка Катерина Яковленко.

2008 року в часописі Національного музею України “Музейний провулок” вийшла стаття про Сергія “Ті, чия дорога в післязавтра“. Мало хто потрапляє до цього часопису. Про Сергія Новікова згадують і пам’ятають.

В Україні персональна виставка художника відбулася уже посмертно, адже судилося йому залишити цей світ  за тиждень до її відкриття.

І ось його унікальні, харизматичні роботи  представив Боярський краєзнавчий музей. Тут же — і роботи нащадків — Миколи та Валентина Новікових.

У 2015 році Микола Новіков  закінчив Національну Академію образотворчого мистецтва та архітектури. Працює в техніці фігуративного символізму, зберігаючи традиції горлівських скульпторів, які використовували в своїх роботах трипільські мотиви. В період з 2005 по 2015 рік представляв свої роботи на всеукраїнських трієнале у Спілці художників України, працював разом із скульптором Дмитром Ілюхіним м. Горлівка, а у 2015 році відбулась  Персональна виставка в Боярському краєзнавчому музеї.

Валентин Новіков виставляється у Боярському краєзнавчому музеї вперше. Він — скульптор та живописець. Донеччанин закінчив  Львівську національну Академію мистецтв за спеціальністю “Монументально-декоративна скульптура” факультету “Образотворче мистецтво і реставрація”. На протязі 2006-2015 років – брав участь у виставках та представляв свої роботи у Києві, Львові, Донецьку, Єнакієво та рідній Горлівці.

Детально на творах глави династії зупинився відомий-художник Юрій Горбачов. Він сказав, що дивлячись на осмислені філософські картини Сергія Новікова  здається…що їх писали не людські перста, а сама матінка-земля. Гармонічні, сповнені  доречних фарб роботи…здається, ніби вони дописані ще й вугликом, отим донецьким “угольком”, сказав митець. Схвально відгукнувся він  й про скульптури  Валентина Новікова — строгі, лаконічні, особливо сподобалася філософська  робота  — постать Ван Гога, яка надихає і на роздуми над життям, і на творчість. Молода професійна художниця Таміла Гринюк відзначила оригінальну манеру творчості митців, високу оцінку робіт дав художник Юрій Шпак. Художник-мареніст, пейзажист Василь Ганжуга висловився, що техніка, в якій працюють майстри, іменинники сьогоднішнього свята, дійсно невичерпна. Живописець Олександр Малінченко теж поцінував роботи і живописні, і скульптурні, побажавши, аби у Миколи і Валентина не висихали ні фарби,ні навіть пластилін, ні глина чи кераміка — адже удосконаленню меж немає і з кожною своєю роботою митець розширює свої власні можливості.

Цікавий, талановитий поет і прозаїк  Сергій Саєнко проаналізував роботи і відзначив, що, приміром, картини  метра Сергія  Новікова вражають фарбами, гармонійним їх поєднанням. Взагалі велич мистецької Боярки та її талантів притягує своєю силою. Це і є феномен “Боярського магніту”, до якого линуть нові таланти. Цього разу це горлівські митці, які сьогодні презентують свої роботи і нині є нашими боярчанами. Елементи батькової творчості успадкували його сини. Хоч у кожного з них своя стежка, своя манера, що визначає самобутність, але батьковий дух новаторства живе у кожному з них.

Поцінував виставку  громадський діяч, давній друг музею, який завжди жив життям БКМ і опікувався ним — Валерій Дубовецький. Своє позитивне враження висловила депутат Боярської міської ради Валентина Коржова. Веселу нотку  до заходу внесла поетеса, неперевершена майстриня гумору Любов Осіпенко. А співачка Наталя Горенко підвищила настрій запальною піснею на французькій мові. І це було доречно, адже творчість незабутнього Сергія Новікова визнав Париж.

Ця виставка заполонила душу і спогляданням високого мистецтва, і теплотою спілкування однодумців, добрим гумором і хорошим настроєм, які дають заряд бадьорості і оптимізму, знищуючи нанівець, негатив, дрібні негаразди життя, суєту суєт, які тимчасові, бо мистецтво, справжні цінності, розкіш людського спілкування — вічні. Цьому навчає кожен мазок фарби на полотні, скульптурний витвір.

Як на мене, роботи Новікових мають потужну земну і… космічну силу. Символічні образи, виписані до об’ємно-візуального сприйняття, спонукають до самопізнання, змушують замислитися над суєтністю і суттю, над  штучністю і справжністю, над фальшем та істиною. З одного боку — це вітражі у світ, який ще не пізнано, з другого — сакральна мозаїка людської долі і Божого промислу. Містичне і  реалістичне,незбагненне і відоме, земне і вічне у всіх фарбах життя…

Жіночі образи, виконані скульптором Миколою Новіковим — настільки сприймаються глядачем, що здається вони живуть життям…не каменю, гіпсу, кераміки чи іншого матеріалу, а життям плоті  живої людини!

Сфотографувалися на пам’ять. Поряд з художниками —їхні світлі музи і дружини. З   Миколою — Наталя, з Валентином — Катерина та  їхня неспокійна дітлашня: діти Миколи — десятирічний Сашко й трирічний Володимир, Валентинова донечка — трирічна Анюта — зростаюче покоління творчої династії родини Новікових, які так полюбляють крутитися в майстерні своїх татусів.

До 26 лютого триватиме ця унікальна,  креативна і позитивна виставка  надзвичайно талановитих, Богом обдарованих майстрів мистецтва. Тут  нуртують молоді сили, промениться потужний потенціал творчості і розквітає талант, що і є проявом образу і подоби мудрого промислу Всевишнього.

                                                                                                                                                                                                           Аліна ТРЕТЯК

Художники діляться враженнями від робіт
Брати Новікови
Виступ Аліни Третяк
Інтерв'ю для місцевого телебачення
Родина Новікових
Колективне фото під час презентації виставки