Графік роботи музею
щодня з 9.00 до 17.00
субота з 9.00 до 16.00

вихідні дні: неділя, понеділок

ТЕЛЕФОНИ:
(04598) 35-577
+38(096) 726-76-92
+38(063) 243-50-31

ПОШТА
boyarka-muzey@meta.ua

АДРЕСА
м.Боярка Київської обл.
вул. М.Грушевського, №49

Як до нас доїхати з Києва
ГОЛОВНА Про музей Музейні заходи Божественна виставка Андрія Коваленка

Божественна виставка Андрія Коваленка

«Сакральний живопис від Андрія Коваленка». Під такою назвою у Боярському краєзнавчому музеї у березні відкрилася виставка боярського художника, який вже добре відомий на обширах міста і Києво-Святошинського району. Перше знайомство боярчан з творчістю Андрія Коваленка відбулося ще наприкінці 2013 року, коли до різдвяних свят явилося диво іконописного мистецтва автора. Минуло заледве півтора роки, як художник представив у музеї 28 творів іконопису, переважно на дереві. За такий короткий час відбулася значна для Андрія подія – на початку 2015 року відкрилася біля боярського кладовища, що по вул. Шевченка, каплиця на честь Іоанна Хрестителя, яку Коваленко проектував як архітектор. На відкритті попередньої виставки художник-архітектор поділився своїми враженнями щодо представленої в експозиції картини «Зішестя Святого Духу на празник Різдва Іоанна Предтечі»:

 

«24 червня 2013 року (цей день в Україні ще відзначається як Івана Купала), – згадував Коваленко, – освячувався накупольний хрест каплиці Іоанна Хрестителя в Боярці. Пішов рясний дощ, згодом визирнуло сонце…І явилося диво зішестя Святого Духу. Так, його побачили і всі присутні. Цю вертикаль зв’язку небесного і земного зображено на полотні». З того часу зішестя Святого Духу відчував Андрій не один раз, опрацьовуючи нові і нові релігійні сюжети. У підсумку маємо повноцінний художній доробок сакрального мистецтва, яким були зачаровані численні відвідувачі, що прийшли на презентацію до Боярського краєзнавчого музею.

Звичайно, головний герой переважної більшості іконописних творів – Ісус Христос – «Господь Саваот», «Ісус», «Ісус Христос», «Спас в Силах», «Синайський Спас», «Спас на убрусі». «Спас на черепії» «Ісус – терновий вінець», «Ісус з Євангелієм». Дотримуючись канонів, Коваленко у кожній іконі досягає переконливої виразності, його пензель виводить на дошці образи, які доповнюють і розширюють межі сакрального живопису, водночас вказуючи на могутню силу Господа в усіх його іпостасях.

Канонічно вивірені зображення архангелів Михаїла, Гавриїла, апостола Андрія Первозваного, святих Миколи Чудотворця, Іонна Хрестителя водночас несуть в собі неповторні риси художньої уяви автора. Зображені індивідуально і зведені докупи у вівтарні композиції ікони ведуть величаву розповідь про біблійні мотиви. Драпування одягу, зображення належних атрибутів в цих іконах – суттєве доповнення образів, а для художника не менш важливе, ніж зображення облич. Гармонія в колористиці, майстерність зображення постатей дозволяє твердити про глибоке проникнення митця в сакральну тематику.

Нарешті кілька ікон звернені до Богородиці – «Богородиця», «Богоматір», «Мадонна», «Мадонна в молитві». Краща, на мій погляд, ікона «Свята Варвара» зосереджує, на противагу попереднім, де відчувається вплив творчості Михайла Врубеля, самодостатнє значення прибічниці Христового вчення, що життя віддала за віру.

Кілька сюжетних ікон дозволяють твердити про майстерність художника і в складному поєднанні кількох біблійних персонажів – «Деісус». «Свята трійця». Безперечно, Коваленко мав на меті повторити славнозвісні ікони Андрія Рубльова. Йому це вдалося, а звернення до певної розмитості зображень, на мій погляд, вияв глибокої пієти до великих майстрів минулого.

Загалом хочу повторити тезу, винесену в заголовок: Божественна виставка за змістом і формою, за великою, подвижницькою працею нашого сучасного іконописця Андрія Коваленка.

Штрихи до його біографії:

Андрій Феодосійович Коваленко народився 11 листопада 1962 року у Києві. Закінчив 1980 року Боярську школу № 2, 1989 – Київський політехнічний інститут, 1996 – Київський технічний інститут будівництва та архітектури. Керівник архітектурної майстерні «Лувр-декор». Працює в галузі проектування житлово-котеджних та культових споруд. Зараз в стадії проектування греко-католицька церква у Василькові. Лауреат премії «Інноваційних технологій в архітектурі та дизайні» за 2005 рік. Живе в селі Віта Поштова. Має сина.

Батьки художника Феодосій і Галина Коваленки приїхали на синову виставку зі Скадовська. Були щиро вражені іконописом і раді зустрічам на рідній боярській землі. Вчителька Альбіна Петрівна Януш, вкотре наголосила, що це її учень, який уже в школі виявляв активність і наполегливість. Місцеві поети прочитали вірші, присвячені Андрієвому мистецтву. Загалом атмосфера була, як у храмі, адже всі ікони виставки освятив клірик Свято-Михайлівської церкви Боярки ієромонах Флавіан, який фактично є духовним наставником Андрія Коваленка.

Міський голова Тарас Добрівський, який чи не перший спонукав Андрія показати свою творчість у Боярському музеї, явно був вражений здобутими його протеже успіхами.

Експозиція зажила своїм високомистецьким життям з щоденним активним відвідуванням численних глядачів. Напередодні Великодня це паломництво – доречне і духовно, і практично – така кількість ікон для споглядання і роздумів. Натомість постало питання, де житимуть ці твори у подальшому, адже їхній розмір і тематика потребують відповідних приміщень. Сподіваємося, що автор Андрій Коваленко згодом знайде прихисток своїм дітищам.

Ніна Харчук,
 заслужений журналіст України